KEVSER ZIRIH KİMDİR?

KEVSER ZIRIH KİMDİR?

KEVSER ZIRIH KİMDİR?

Kevser Zırıh hocahanım  KKTC'de doğmuş ve orada büyümüştür. İSLÂM ile liseye giderken tanışmış, hidayete lisede ermiştir. Hidayetten önceki yıllarını "Karanlık ve kayıp yıllar"  olarak tanımlayan hocamız, hidayet süreciyle birlikte oldukça hikmetli bir sürece girdiğini her defasında dile getirir.

İlkokul, ortaokul ve liseyi ( lise 2'de okuldan başörtüsü takar takmaz ihraç edıldiği için, dışardan eğitimle devam etmiştir) K.K.T.C 'de bitirmiş, aynı dönemde KKTC'de ilk  kez açılan diyanete bağlı resmi KUR'AN kursunda hem okumuş, hemde yardımcı hocalık yapmıştır. Diyanete bağlı Kur'an Kursunda siyer dersleri vermiştir. 28 şubat süreci sebebiyle, önce öğrenim gördüğü liseden ayrılmak zorunda kalmış, sonrasında üniversiteye giriş çalışmaları başörtüsü yasağı nedeniyle engellenmiş eğitim gördüğü dershaneden tesettürlü olması sebebiyle çıkarılmıştır. Bu sebeple K.K.T.C' den ayrılıp eğitim için önce Amerika'ya gitmiş, ordan da Kanada'ya geçiş yapmıştır. Toronto'da Lawrence'de  özel bir okulda ingilizce dil eğitimi almış 7 yıla yakın bir süre Kanada'da ikamet etmiş ve Kanada'da eğitimini tamamlamıştır.

Kanada'da ingilizce eğitimine  devam ederken Montreal ziyaretinde tanıştğı Kumrulu Merkez Medresesinden icazetli bir hocahanımdan medrese ilimlerini (sarf nahiv (arapca)akaid fıkıh tefsir v.d) tahsil etmiş ve hocasının da teşvik ve yönlendirmesiyle yeniden Toronto eyaletine  dönmüş ve orada talebe yetiştirmeye vaazlar vermeye başlamıştır. Kısa zamanda onlarca talebe yetiştirmiş sonrasında İstanbul'a dönüş yapmıştır.

Kevser hocahanım hidayet öyküsünü anlatırken "Esas hidayetim ,medrese ilimlerine başladığım gündü. Meğerse ondan öncesi sadece Hakk'a doğru bir arayış ve yürüyüştü" diye tanımlar.

Allah rızası için çıktığı bu yolda İstabul'da da  çalışmalara başlamış, yıllarca çesitli çalışmalarda aktif olarak hizmet vermistir. Halen kendi kurucusu olduğu ASHAB-I SUFFA İSLAMİ İLİMLER MEDRESESİ'nde  üniversite öğrencileri, öğretmen, doktor ve çeşitli kurumlarda görev alan genç hanımefendilere yönelik çalışmalarına devam etmektedir.

Bütün çalışmalarına hiçbir ücret talep etmeden devam eden hocahanım, gayesinin ALLAH'ın rızası olduğunu her daim dile getirmektedir.

Kevser hocahanım kendi kurucusu olduğu medrese haricinde çeşitli üniversitelerde seminerler vermekte ve medrese dışında gücü nisbetinde birçok davete icabet etmektedir. Araştırmacı Eğitimci Yazar kimliğiyle çeşitli yazılar yazmaya devam etmektedir. Ayrıca kitap çalışmaları da mevcuttur. Bir yandan da hafızlık çalışmalarına devam etmektedir.Evli ve 3 çocuk annesidir.

 

ASHAB-I SUFFA İSLAMİ İLİMLER MEDRESESİ